Podsumowanie „Ferii 2017” na małopolskich drogach

Podsumowanie „Ferii 2017” na małopolskich drogach

W okresie od 16 stycznia do 26 lutego 2017 roku zostały przeprowadzone policyjne działania „Bezpieczne ferie 2017”.

Z uwagi na duże natężenie ruchu, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach dojazdowych do górskich miejscowości, przede wszystkim na drodze krajowej nr 7 tzw. „zakopiance” oraz pozostałych drogach tranzytowych województwa w każdy weekend zimowego wypoczynku zostały zwiększone siły policyjne.

Celem prowadzonych działań było zapewnienie bezpieczeństwa turystom wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego, przy czym bezpieczeństwo wypoczywających dzieci i młodzieży stanowiło priorytet działań. Głównym zadaniem Policji drogowej w tym czasie była kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na zimowy wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu uczniów. W okresie wyjazdów i powrotów, zwłaszcza przy zmianie turnusów wypoczynkowych dla poszczególnych województw, zostały przeprowadzone wzmożone akcje policyjne ukierunkowane przede wszystkim na:

  • kierowaniu i upłynnianiu ruchu,
  • bieżącą współpracę z mediami oraz profilaktykę,
  • kontrolę autokarów, przewożących  dzieci i młodzież.

Kontrole były dokonywane jeszcze przed wyruszeniem autokarów w trasę. Sprawdzany był każdorazowo stan trzeźwości kierującego, dokumenty  uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdów i jego obowiązkowe wyposażenie. Informacja o możliwości zgłoszenia autobusu do policyjnej kontroli została rozpropagowana w mediach.  Dodatkowo w lokalnych środkach masowego przekazu przekazany został apel do przewoźników, aby przed wyjazdami ze zorganizowanymi grupami dzieci  i młodzieży dokonali przeglądu technicznego pojazdów w stacjach kontroli niezależnie od posiadanych aktualnych badań.

Dane statystyczne

Ogółem podczas prowadzenia działań „Bezpieczne ferie 2017” policjanci skontrolowali ( w nawiasach analogiczne dane z roku poprzedniego):

* 69 932 (78 947) pojazdy,

* 934 (1 751) autobusy, w tym 196 (175) przed wyjazdem .

– Nałożyli  43 382 (42 749) mandaty karne, w tym 210 (758) na kierujących autobusami.

– Skierowali 4562 (1811) wnioski o ukaranie do Sądów, w tym 8 (18)

na kierujących autobusami.

– Zastosowali 12 148 (10 257) pouczeń, w tym 50 (141) dotyczących  kierujących autobusami.

– W wyniku kontroli zatrzymano 681 (745) praw jazdy i 2977 (3398) dowodów rejestracyjnych, w tym 1758 (2245) za zły stan techniczny.

– Policyjne kontrole samochodów osobowych ujawniły 4586 (4705) przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów pojazdów oraz 67 (60) przypadków przewożenia dzieci niezgodnie z przepisami (poza fotelikami ochronnymi lub innymi urządzeniami ochronnymi).

W sumie ujawniono 566 (810) nietrzeźwych kierujących w tym roku. Podczas prowadzonych działań stwierdzono 3 przypadki kierowania autobusem przez nietrzeźwych kierujących, 1 przypadek dotyczył kursu na linii regularnej:

  • 22 stycznia 2017r. o około godz. 8.20 w Dąbrowej Tarnowskiej Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej autobus marki Mercedes-Benz Sprinter.
    W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że 54 – letni kierujący, znajdował się w stanie po użyciu alkoholu – badanie wykazało 0,4 promila alkoholu w organizmie. W pojeździe oprócz kierującego znajdowali się pasażerowie.

Natomiast 2 przypadki dotyczyły przewożenia dzieci na wypoczynek:

  • 17 stycznia 2017r. o godz. 10.00 w miejscowości Trąbki powiat wielicki, funkcjonariusze podjęli kontrolę autobusu mającego rozpocząć przewóz dzieci. Kontrola była podjęta w wyniku wcześniejszego zgłoszenia do jednostki Policji w/w wyjazdu. Wykonując badanie stanu trzeźwości ujawnili, że kierujący tym autobusem (lat 48) znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Badanie wykazało 0,20 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
  • 25 lutego 2017r. o godz. 8.50 w Oświęcimiu, policjanci przeprowadzili kontrolę autobusu przed wyjazdem z dziećmi na wycieczkę do Bielska Białej. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że 28 – letni kierujący, znajdował się
    w stanie nietrzeźwości – badanie wykazało 0,6 promila alkoholu w organizmie. W pojeździe oprócz kierującego znajdowało się 24 dzieci i 2 opiekunów.

Oprócz działań kontrolnych policjanci w czasie ferii prowadzili nasiloną działalność profilaktyczną w miejscach zorganizowanego zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Współpracowali w tym zakresie z organizatorami ferii, przedstawicielami oświaty, samorządami lokalnymi i innymi instytucjami zainteresowanymi bezpieczeństwem wypoczywającej młodzieży. W ramach takiej współpracy policjanci przeprowadzili z wypoczywającymi dziećmi 617 (711)   spotkań, pogadanek edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przez cały okres ferii na bieżąco współpracowano z mediami, co zaowocowało 59 (199) wystąpieniami w środkach masowego przekazu. Ponadto na stronach internetowych KWP w Krakowie opublikowano wykaz objazdów i tras alternatywnych
do Zakopanego, informacje o najpoważniejszych zagrożeniach w ruchu oraz zasady bezpiecznego podróżowania.

Porównanie dotyczące zimowych ferii roku 2016 i 2017

ROK

Liczba Wypadków

Liczba Zabitych

Liczba Rannych

2016

356

14

438

2017

272

19

325

Podczas ferii 2017 rannych zostało 27 (42) dzieci do lat 14. Zadawalające jest to, że w czasie tegorocznych ferii nie odnotowano w tej grupie wiekowej ofiar śmiertelnych. 

Previous Zatrzymani dwaj dilerzy
Next Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

Może to Ci się spodoba

Znacznie przekroczyli prędkość – stracili prawa jazdy i zostali ukarani mandatami

Policjanci ruchu drogowego wejherowskiej drogówki prowadzili działania „Prędkość”, podczas których ujawnili 107 przekroczeń prędkości. Funkcjonariusze w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili kierowcę, który przekroczył prędkość o ponad 79 km/h, za co

Otworzył drzwi policjantom, bo najprawdopodobniej spodziewał się wizyty klienta.

Policjanci Zespołu Operacyjno – Rozpoznawczego III Komisariatu Policji  w Krakowie ustalili, że pewien mężczyzna mieszkający w rejonie Hali Targowej na krakowskich Grzegórzkach  może posiadać w swoim mieszkaniu większą ilość narkotyków.

Odpowiedzą za spalenie trzech samochodów w Wejherowie

Kryminalni zatrzymali 33 i 40-letnich mężczyzn, którzy podpalili samochód, w wyniku którego spaleniu uległy dodatkowo dwa sąsiednie samochody. Mężczyźni po podpaleniu uciekli z miejsca zdarzenia. Zostali wczoraj przesłuchani i usłyszeli

Krakowscy policjanci zatrzymali oszusta, wyłudzającego pieniądze od starszych osób metodą „na policjanta” lub „na krewnego”

Mężczyzna usłyszał 8 zarzutów. Grozi mu 8 lat pozbawienia wolności W ciągu kilku ostatnich miesięcy, krakowska Policja odnotowała  liczne przypadki  wyłudzeń pieniędzy przez oszustów od starszych osób. Sprawcy modyfikując swoje

W odwecie za nieuregulowane sprawy finansowe uszkodzili trzy samochody – policjanci ustalili sprawców wandalizmu

Praca operacyjna brzeskich kryminalnych zaowocowała zatrzymaniem i rozliczeniem dwóch młodych mężczyzn, którzy uszkodzili trzy samochody. Sprawcy w odwecie za nieuregulowane sprawy finansowe porysowali kamieniem karoserie pojazdów. Straty sięgają ponad 5,5

Policjanci z VIII Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali kwestującego na rzecz nieistniejącej fundacji

Policjanci z VIII  Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali oszusta , który udając głuchoniemego wyłudzał pieniądze od przechodniów na nieistniejącą fundację. Wg. zgłoszenia młody, niepełnosprawny  człowiek miał pojawić się w okolicach Ronda

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź