Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – to takie proste!
Wszystkie osoby osiągające w ciągu roku dochody muszą rozliczyć się z fiskusem. Można to zrobić w sposób tradycyjny, wypełniając właściwą deklarację w formie papierowej albo albo przesłać PIT internetowo.
Rozliczenie PIT 2016 przez Internet jest bardzo proste i bezpieczne, dlatego każdego roku przybywa podatników, którzy wybierają właśnie tę formę rozliczenia podatku. W minionym roku aż 62 miliony osób złożyło rozliczenie PIT 2016 przez Internet. Nie ulega więc wątpliwości, że rozliczenie elektroniczne jest nie tylko najszybszą, ale też najprostszą formą wywiązania się z obowiązku rozliczenia podatku z urzędem skarbowym.
Rozliczenie PIT 2016 przez Internet – etapy
Etap I – Identyfikacja podatnika
Żeby właściwie wypełnić deklarację PIT przez internet potrzebujemy danych o wszystkich naszych dochodach, które uzyskaliśmy w poprzednim roku podatkowym (otrzymujemy je od pracodawcy w postaci PIT 11). Żeby przesłać rozliczenie PIT 2016 przez Internet potrzebne będą także nasze dane osobowe, takie jak:
- PESEL lub NIP (w przypadku przedsiębiorców),
- imię i nazwisko oraz data urodzenia,
- wysokość przychodu z zeznania podatkowego za poprzedni rok.
Bez wpisania ubiegłorocznej kwoty przychodu nie będzie możliwe przesłanie deklaracji. Kwota ta jest jednym z elementów systemu identyfikacji podatnika i zastępuje elektroniczny podpis kwalifikowany.
Rozliczenie PIT 2016 przez Internet obejmuje następujące wzory deklaracji PIT:
- PIT 16A (karta podatkowa);
- PIT 19A (duchowni);
- PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany);
- PIT 36 (działalność gospodarcza);
- PIT 36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym);
- PIT 37 (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renty, emerytury);
- PIT 38 (dochody kapitałowe).
Dodatkowo drogą elektroniczną złożyć będzie można wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej (PIT 16).
Etap II – wybór programu i rozliczenie PIT 2016 przez Internet
Podatnicy decydujący się na elektroniczne rozliczenie podatku mają do wyboru rządową aplikację e-Deklaracje umieszczoną na stronie Ministerstwa Finansów pozwalającą na bezpłatne wypełnienie i przesłanie odpowiedniej deklaracji podatkowej lub jeden z wielu programów do rozliczenia PIT dostępnych w Internecie. Wybierając drugą opcję trzeba zwrócić uwagę, czy program, którym jest aktualny i obejmuje tegoroczne przepisy podatkowe oraz formularze deklaracji PIT.
Etap III – wybór i wypełnienie właściwej deklaracji PIT 2016
Wszystkie dobre programy do rocznych rozliczeń podatkowych mają bazę łatwych do rozliczenia aktywnych arkuszy. Część z nich posiada również mają kreatora prowadzącego podatnika przez kolejne pola formularza. Wszystko liczy się automatycznie a prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych praktycznie nie istnieje.Dodatkowo programy ułatwiają wybór właściwej deklaracji i załączników.
Etap IV – sprawdzenie poprawności wpisanych przez podatnika danych i wysłanie deklaracji
Ryzyko popełnienia błędu rachunkowego w zasadzie nie istnieje, jednak ważne jest sprawdzenie poprawności wprowadzonych danych z PIT 11. Dlatego warto dokładnie sprawdzić deklarację przed jej wysłaniem. Aplikacja e-Deklarację nie zezwoli nam na wysłanie zeznania bez podania naszych danych osobowych i dokładnej kwoty przychodu wykazanej w deklaracji PIT za zeszły rok.
Etap V – pobranie dokumentu UPO.
Ważne jest, żeby podatnicy, którzy wysłali rozliczenie PIT 2016 przez Internet dysponowali dowodem poprawnego przesłania deklaracji do organów podatkowych. Potwierdzeniem elektronicznego złożenia deklaracji PIT 2016 jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Dokument ten należy pobrać po zakończeniu wysyłki deklaracji i wydrukować lub zachować w pamięci komputera.
Może to Ci się spodoba
Pielęgniarstwo – zawód z pasji i powołania
W Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Podczas uroczystości było wiele życzeń, podziękowań, ale i wzruszeń. Wszyscy goście podkreślali, jak ważna w obecnych czasach, a szczególnie podczas pandemii, była
Koduj z Gigantami – bezpłatne warsztaty programowania dla dzieci
Wystartowała rejestracja na bezpłatne warsztaty z programowania „Koduj z Gigantami – Szyfry i Zagadki”, które patronatem objął Prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt. Koduj z Gigantami, to bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży od 7. do 19. roku życia. W 10.
Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu
Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup
Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych
28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,
Noc Nietoperzy – zajęcia w ośrodku MUZA
Fascynują Cię nietoperze? Może chcesz je zobaczyć albo posłuchać? Będzie taka okazja podczas zorganizowanej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej MUZA – NOCY NIETOPERZY, która odbędzie się w ramach akcji „KLIMATycznie w Wejherowie”. Po zdobyciu porcji
Udana próba samodzielności pod okiem terapeutów
Dobiegł końca projekt „Uspołecznianie – uzawodawianie osób ze spektrum autyzmu i zagrożonych wykluczeniem społecznym” realizowany przez Fundację “Autyzm – brand new brain” we współpracy z Urzędem Miejskim w Wejherowie. Uczestniczyło w nim pięciu młodych mężczyzn, którzy podczas
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!